Защо създадохме спортен клуб за хора с увреждания

Хората с увреждания се отличават от останалите в психологически аспект на първо място по степента на интегрираност в обществото ни. Това се дължи на две основни причини, с които ще се опитаме да се преборим чрез дейността на спортния клуб.
Първата причина е трудната подвижност на хората – това е разбираемо, тъй като дори да има много достъпни места за колички, самото предвижване с тях между здравите не е лесно – отново по психологически причини.
Втората, и с по-голяма тежест, причина е, че обществото ни както и да си говорим, е незряло за верния контакт с човека в неравностойно положение. Въпреки многото лозунги, които се издигат на тая тема, истината е, че забързаният здрав човек (особено ако няма болен в семейството си) с нищо не е мотивиран да се отнесе човешки към човека с физически здравословен проблем. Може да е поради ниво на възпитание, или култура, или просто манталитет, но тъжните резултати са налице – здравите отбягват болните.
Целта на клуба е да поправи поне за част от хората с увреждания пречките да се чувстват значими. Няма човек, за когото значимостта пред другите да не е важна – това е основен двигател на човешките постъпки. Ако се даде възможност на един болен човек да покаже какво може пред други хора, той ще изпита удовлетворение от това, нещо повече – ако покаже физическа победа (а това е СПОРТ!), удовлетворението е двойно, защото победата е постигната от човека с ограничени движения.
На практика:
  • Спортния клуб дори с името си показва, че събира хора, които целят изява чрез спорт.
  • Наличието на отбор е предпоставка за развиване на борбеност и хъс за победа.

  • Баскетбол на колички е измежду най-привлекателните спортове за хората с увреждания – той ги привлича с подсъзнателното усещане за динамика и движение (както малкото дете не ще да слезе от люлката).
  • Отборните тренировки от самосебе си изискват повишена социална активност – срещи, организиране на тренировките, празнуване на победите, с две думи – пълноценни контакти.
  • Успешните тренировки водят до желание за повече изява – т.е. участие в републикански състезания. Но апетитът идва с яденето – човек, победил в България е добил професионализъм и има стимул и желание той да бъде показан и в чужбина. Това някога го постигнахме и искаме отново да се борим за спортни успехи.

  • В развитите страни спортът сред хора с увреждания е много по-добре развит в сравнение с нашия. Там хората се борят за спортни постижения, а тук първо трябва да се изборим за съществуването на спорт, че чак тогава да мислим за постижения. В България и това си е голямо усилие – да има въобще спорт сред хора с увреждания – за това сме се хванали – да го постихнем.

  • Успешното развитие на баскетбол на колички и последващите изяви могат да променят обществената нагласа и да формират ново, различно отношение към лицата с увреждания в резултат на спорта.
Това са основните линии, по които клубът има за цел да се развива. Разчитам на съдействие на фирми и организации с необходимото отношение и внимание към хората с увреждания.
Желю Желев - Председател на Спортен клуб за хора с увреждания Варна 2010


Драги колеги, очаквам ви да се включите активно в живота на нашия клуб и заедно да постигнем целите, които сме си поставили - активно да спортуваме за здраве, да създадем един страхотен тим, да бъдем заедно и в спорта и в забавленията!
Гани Василев - Изпълнителен директор на Спортен клуб за хора с увреждания Варна 2010
Скъпи приятели, в нашия спортен клуб искаме да развием основно баскетбол на колички защото това е много атрактивна игра, игра на отборния дух, на колектива. Имаме опит в това отношение и смятам, че ще създадем отбор, който да бъде конкурентноспособен и извън страната. Всичко това, разбира се, можем да осъществим с вашето участие и помощ.


Няма коментари:

Публикуване на коментар